Estońska wyspa na Bałtyku, czwarta pod względem wielkości. Należy do Zachodniego Archipelagu Estońskiego. Jej powierzchnia wynosi nieco ponad 90 km2. Vormsi bywa nazywana wyspą węży. Wyspa jest zamieszkała i ma połączenie promowe z kontynentalną częścią kraju. Największymi atrakcjami wyspy są: kościół z XIV wieku i latarnia morska z XIX wieku. Oprócz tego warto odwiedzić główną miejscowość na wyspie – Hullo, w której jest kościół z XVII wieku i cmentarz z krzyżami słonecznymi
Na wczasy w Estonii najlepiej wybrać się latem, kiedy temperatury są najwyższe, a opady umiarkowane.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej organizować od wiosny do jesieni. Ze względu na niższe niż w Polsce temperatury przez cały rok oraz częste odwilże i opady deszczu ze śniegiem, podróżowanie zimą może nie być zbyt komfortowe.
W Estonii występują cztery pory roku odpowiadające naszym polskim.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 16-18 °C.
Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy temperatury wahają się od -2 °C na zachodzie, do -8 °C na wschodzie kraju.
Estonia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego o cechach klimatu morskiego na zachodzie. Choć temperatury są tu nieco niższe niż u nas, to klimat jest stosunkowo łagodny. Estonia leży na styku mas powietrza, stąd tutejszy klimat ma charakter przejściowy.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Temperatury mogą się wtedy wahać od 12 °C do 20 °C. Maj i sierpień to najbardziej słoneczne miesiące w roku, kiedy w ciągu dnia około 7-8 godzin w ciągu dnia jest słonecznych. W okresie od czerwca do września temperatura rzadko spada poniżej 10 °C. Upały zdarzają się w Estonii bardzo rzadko. Latem nie ma dużych różnic temperatur pomiędzy regionami.
Zima w Estonii jest surowsza niż w Polsce. Najzimniejszym miesiącem jest luty z temperaturami od -5°C do -11 °C. Na przełomie listopada i grudnia zamarza morze, a lód topnieje zwykle dopiero w kwietniu. Zimą występują znaczne różnice temperatur – na wschodzie kraju jest zimniej – temperatura jest niższa niż na zachodzie i wybrzeżu o około 6-7 °C.
Najwięcej opadów w Estonii przypada na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Większa ich ilość notowana jest na wyżynach i wzgórzach morenowych (750 mm w skali roku), a mniejsza na wybrzeżu i wyspach (500 mm rocznie). Charakterystyczna dla klimatu Estonii jest wysoka wilgotność powietrza w okresie zimowym (wynika z małej ilości ciepła i niskiego nasłonecznienia w tym czasie). Zmienne masy powietrza nad Estonią wywołują częste zmiany pogody – zimą bywa pochmurnie, częste są odwilże i mokry śnieg lub opady śniegu z deszczem. Latem te zmiany wywołują deszcz i zachmurzenie oraz obniżają temperaturę powietrza.