Estonia to niezwykły kraj pełen naturalnego piękna i bogactwa historycznego. Warto wybrać się na rejs morski, by zobaczyć najciekawsze zakątki tego kraju, poznać jego historię i tradycję. Żeglowanie po estońskich wodach daje możliwość zobaczenia także ponad 1500 wysp, które należą do tego bałtyckiego państwa. Wpływając do Zatoki Ryskiej ma się również okazję odwiedzić Łotwę. By poznać całe piękno tego kraju warto wybrać się na wycieczkę objazdową.
Na wczasy w Estonii najlepiej wybrać się latem, kiedy temperatury są najwyższe, a opady umiarkowane.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej organizować od wiosny do jesieni. Ze względu na niższe niż w Polsce temperatury przez cały rok oraz częste odwilże i opady deszczu ze śniegiem, podróżowanie zimą może nie być zbyt komfortowe.
W Estonii występują cztery pory roku odpowiadające naszym polskim.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 16-18 °C.
Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy temperatury wahają się od -2 °C na zachodzie, do -8 °C na wschodzie kraju.
Estonia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego o cechach klimatu morskiego na zachodzie. Choć temperatury są tu nieco niższe niż u nas, to klimat jest stosunkowo łagodny. Estonia leży na styku mas powietrza, stąd tutejszy klimat ma charakter przejściowy.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Temperatury mogą się wtedy wahać od 12 °C do 20 °C. Maj i sierpień to najbardziej słoneczne miesiące w roku, kiedy w ciągu dnia około 7-8 godzin w ciągu dnia jest słonecznych. W okresie od czerwca do września temperatura rzadko spada poniżej 10 °C. Upały zdarzają się w Estonii bardzo rzadko. Latem nie ma dużych różnic temperatur pomiędzy regionami.
Zima w Estonii jest surowsza niż w Polsce. Najzimniejszym miesiącem jest luty z temperaturami od -5°C do -11 °C. Na przełomie listopada i grudnia zamarza morze, a lód topnieje zwykle dopiero w kwietniu. Zimą występują znaczne różnice temperatur – na wschodzie kraju jest zimniej – temperatura jest niższa niż na zachodzie i wybrzeżu o około 6-7 °C.
Najwięcej opadów w Estonii przypada na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Większa ich ilość notowana jest na wyżynach i wzgórzach morenowych (750 mm w skali roku), a mniejsza na wybrzeżu i wyspach (500 mm rocznie). Charakterystyczna dla klimatu Estonii jest wysoka wilgotność powietrza w okresie zimowym (wynika z małej ilości ciepła i niskiego nasłonecznienia w tym czasie). Zmienne masy powietrza nad Estonią wywołują częste zmiany pogody – zimą bywa pochmurnie, częste są odwilże i mokry śnieg lub opady śniegu z deszczem. Latem te zmiany wywołują deszcz i zachmurzenie oraz obniżają temperaturę powietrza.