Otepää jest niewielkim miastem, które w zimę przekształca się w stolicę Estonii. Zjeżdżają się tu narciarze, snowboardziści oraz miłośnicy wszelakich sportów zimowych. To najbardziej znany narciarski ośrodek w basenie Morza Bałtyckiego. Otepää po estońsku oznacza głowę niedźwiedzia. Latem można u spacerować po szlakach parku Otepää i podziwiać piękno estońskiej przyrody. To doskonałe miejsce dla osób lubiących wypoczywać aktywnie.
-4°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:
0.11 mm
zachmurzenie:
broken clouds%
wilgotność:
75%
widoczność:
8170 km
ciśnienie:
1012 hPa
wiatr:
18 km/h
wsch. słońca:
08:28
zach. słońca:
16:42
Sobota 4 lutego
min:
-6°C
max:
-3°C
Pochmurno
opady:
brak
wiatr:
24 km/h
wsch. słońca:
08:26
zach. słońca:
16:44
Niedziela 5 lutego
min:
-7°C
max:
0°C
Pochmurno
opady:
brak
wiatr:
20 km/h
wsch. słońca:
08:23
zach. słońca:
16:47
Poniedziałek 6 lutego
min:
-2°C
max:
0°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
12 km/h
wsch. słońca:
08:21
zach. słońca:
16:50
Wtorek 7 lutego
min:
-1°C
max:
2°C
Pochmurno
opady:
brak
wiatr:
18 km/h
wsch. słońca:
08:18
zach. słońca:
16:52
Tallinn
- klimat w Estonii
Estonia - kiedy na wakacje?
Na wczasy w Estonii najlepiej wybrać się latem, kiedy temperatury są najwyższe, a opady umiarkowane.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej organizować od wiosny do jesieni. Ze względu na niższe niż w Polsce temperatury przez cały rok oraz częste odwilże i opady deszczu ze śniegiem, podróżowanie zimą może nie być zbyt komfortowe.
W Estonii występują cztery pory roku odpowiadające naszym polskim.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 16-18 °C.
Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy temperatury wahają się od -2 °C na zachodzie, do -8 °C na wschodzie kraju.
Estonia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego o cechach klimatu morskiego na zachodzie. Choć temperatury są tu nieco niższe niż u nas, to klimat jest stosunkowo łagodny. Estonia leży na styku mas powietrza, stąd tutejszy klimat ma charakter przejściowy.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Temperatury mogą się wtedy wahać od 12 °C do 20 °C. Maj i sierpień to najbardziej słoneczne miesiące w roku, kiedy w ciągu dnia około 7-8 godzin w ciągu dnia jest słonecznych. W okresie od czerwca do września temperatura rzadko spada poniżej 10 °C. Upały zdarzają się w Estonii bardzo rzadko. Latem nie ma dużych różnic temperatur pomiędzy regionami.
Zima w Estonii jest surowsza niż w Polsce. Najzimniejszym miesiącem jest luty z temperaturami od -5°C do -11 °C. Na przełomie listopada i grudnia zamarza morze, a lód topnieje zwykle dopiero w kwietniu. Zimą występują znaczne różnice temperatur – na wschodzie kraju jest zimniej – temperatura jest niższa niż na zachodzie i wybrzeżu o około 6-7 °C.
Najwięcej opadów w Estonii przypada na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Większa ich ilość notowana jest na wyżynach i wzgórzach morenowych (750 mm w skali roku), a mniejsza na wybrzeżu i wyspach (500 mm rocznie). Charakterystyczna dla klimatu Estonii jest wysoka wilgotność powietrza w okresie zimowym (wynika z małej ilości ciepła i niskiego nasłonecznienia w tym czasie). Zmienne masy powietrza nad Estonią wywołują częste zmiany pogody – zimą bywa pochmurnie, częste są odwilże i mokry śnieg lub opady śniegu z deszczem. Latem te zmiany wywołują deszcz i zachmurzenie oraz obniżają temperaturę powietrza.