Republika Estońska, jeden z krajów bałtyckich w Europie Północnej. Estonia leży nad Morzem Bałtyckim, nad Zatoką Fińską i częściowo Zatoką Ryską. Jej sąsiadami są Łotwa, Rosja i Finlandia. Kraj nizinny, z licznymi formacjami polodowcowymi (moreny, jeziora), zachodnia część wybrzeża ma urozmaiconą rzeźbę i jest niska, natomiast północna jest wysoka i stroma. Estonia jest jednym z najsłabiej zaludnionych krajów europejskich, liczba mieszkańców wynosi nieco ponad 1,3 mln. Estończycy czują się po części Skandynawami i w dużej mierze utożsamiają się bardziej z Północą, niż z innymi regionami Europy. Stolicą Republiki Estońskiej jest Tallinn, miasto portowe na północnym wybrzeżu. Estonia posiada spora ilość wysp, z których wiele to atrakcje turystyczne kraju. Największymi są Sarema i Hiuma. Do najciekawszych miejsc w Estonii, oprócz samego Tallinna w regionie północnym, można zaliczyć jezioro Pejpus i miasto Tartu w południowym regionie kraju.
Estonia Północna – m
Estonia Południowa – Wyspy Estońskie – archipelag u wybrzeży Estonii gdzie znaleźć można przede wszystkim zabytki kultury materialnej, stanowiska archeologiczne i wspaniałe krajobrazy.
Ośrodki i atrakcje
Największe miasta: Tallin, Tartu, Narwa, Kothla Jarve.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: Tallin, Tartu, Narwa, Parnawa, Sarema, rezerwat ptactwa Vilsandi.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: wyspy Sarema, Muhu, Hiuma, jezioro Pejpus, Zatoka Fińska, Zatoka Ryska.
Geografia i przyroda
Estonia jest krajem nadbałtyckim, położonym częściowo nad Zatoką Fińską i Zatoką Ryską. Ta ostatnia jest miejscem stromych klifów nadmorskich oraz licznych zabytkowych budowli wzniesionych jeszcze przez Kawalerów Mieczowych. Z kolei nad Zatoką Fińską znaleźć można sporą liczbę niewielkich, zabytkowych miasteczek. W Estonii dominuje krajobraz nizinny, miejscami wzbogacony o pozostałości polodowcowe. Estonia ma urozmaiconą linię brzegową, zachodnie wybrzeże jest piaszczyste i pełne wydm, na północy dominują urwiska. Do Estonii należy także szereg wysepek. Przez teren kraju biegną liczne rzeki, jednak nie są one zbyt zasobne w wodę. Są też liczne jeziora oraz bagniska. Do tych najbardziej znanych należy Jezioro Pejpus, oddzielające Estonię od Rosji. Jest jedną z największych przyrodniczych atrakcji Estonii. Prawie połowę powierzchni Estonii zajmują lasy. Wiele terenów zostało objętych ochroną w parkach narodowych.
Historia
Najstarsze ślady osadnictwa sięgają ok. 12 tys. lat p. n. e. Ziemie estońskie przechodziły z rąk do rąk aż do XX wieku. Były one ważnym punktem w wojnach o dominację na Morzu Bałtyckim. Po zakończeniu I wojny światowej i walk z Rosją Estonia ogłosiła niepodległość. Kres państwowości przyszedł w 1940 r., kiedy to jako Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka została włączona
w skład Związku Radzieckiego. Oficjalnie wystąpiła z niego na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie jest częścią Unii Europejskiej i NATO.
Sport i rekreacja
Estonia jest bardzo dobrym terenem sportów wodnych.
W Otepää odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie i snowboardzie.
Informacje praktyczne
Waluty – walutą jest euro.
Wizy – Estonia należy do UE i strefy Schengen, więc wizy nie są potrzebne.
Ubiór – nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących stroju.
Na wczasy w Estonii najlepiej wybrać się latem, kiedy temperatury są najwyższe, a opady umiarkowane.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej organizować od wiosny do jesieni. Ze względu na niższe niż w Polsce temperatury przez cały rok oraz częste odwilże i opady deszczu ze śniegiem, podróżowanie zimą może nie być zbyt komfortowe.
W Estonii występują cztery pory roku odpowiadające naszym polskim.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 16-18 °C.
Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy temperatury wahają się od -2 °C na zachodzie, do -8 °C na wschodzie kraju.
Estonia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego o cechach klimatu morskiego na zachodzie. Choć temperatury są tu nieco niższe niż u nas, to klimat jest stosunkowo łagodny. Estonia leży na styku mas powietrza, stąd tutejszy klimat ma charakter przejściowy.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Temperatury mogą się wtedy wahać od 12 °C do 20 °C. Maj i sierpień to najbardziej słoneczne miesiące w roku, kiedy w ciągu dnia około 7-8 godzin w ciągu dnia jest słonecznych. W okresie od czerwca do września temperatura rzadko spada poniżej 10 °C. Upały zdarzają się w Estonii bardzo rzadko. Latem nie ma dużych różnic temperatur pomiędzy regionami.
Zima w Estonii jest surowsza niż w Polsce. Najzimniejszym miesiącem jest luty z temperaturami od -5°C do -11 °C. Na przełomie listopada i grudnia zamarza morze, a lód topnieje zwykle dopiero w kwietniu. Zimą występują znaczne różnice temperatur – na wschodzie kraju jest zimniej – temperatura jest niższa niż na zachodzie i wybrzeżu o około 6-7 °C.
Najwięcej opadów w Estonii przypada na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Większa ich ilość notowana jest na wyżynach i wzgórzach morenowych (750 mm w skali roku), a mniejsza na wybrzeżu i wyspach (500 mm rocznie). Charakterystyczna dla klimatu Estonii jest wysoka wilgotność powietrza w okresie zimowym (wynika z małej ilości ciepła i niskiego nasłonecznienia w tym czasie). Zmienne masy powietrza nad Estonią wywołują częste zmiany pogody – zimą bywa pochmurnie, częste są odwilże i mokry śnieg lub opady śniegu z deszczem. Latem te zmiany wywołują deszcz i zachmurzenie oraz obniżają temperaturę powietrza.